• Çalışma Saati: Hafta içi : 08:00 - 19:00
  • Telefon Numaramız : 0850 840 82 69
  • Telefon

    0850 840 82 69

  • Email

    info@nosreklam.com

  • Adres

    Bahçelievler 7. Cadde 15/4 Ankara

Yağlı Boya

Boyacı Ustası

Yağlı Boya

Yağlı boyaların özel sıvılarla karışım yapılmasıyla ve renk yansıtmak ya da dış etkenlerden korumak için kullanılan kimyasal maddedir.Bazı yağlı boya  özelliklerine göre parlak bazıları ise mat olduğunu görmüşsünüzdür. Yağlı boya renklerindeki bu ayrımı belirgin göstermek için markalar, ürünlerini kategoriye etmektedirler. Bazı firmalar ise isimleri ile farklılık görülebilir.

Özellikleri

Sıvı, uygulanan yüzeyde ince halde tabaka bırakacak kuruyan yağ, boya, kolay sürülebilmesi için belirli bir kıvama getiren çözücüden bir inceltici oluşur. Boya sürüldüğünde çözücü buharlaşıp kuruyan yağ oksitlenecek kadar katı, kuru ve pigmentli tabaka oluşur. Daha hızlı kuruması için boyayı hızlandırıcı ya da hızlandırıcı adını taşıyan katalizörler de katılır. 1800 yıllarının ortalarına kadar, yağlı boyanın bileşiminde tek kurutucu madde kurşundur. 1848 senesine doğru manganezin kurutucu özellikleri keşfedildi. Daha sonra ki senelerde kobaltın keşfinden sonra, küçük dozlarda dahi son seviyede etkili olup ve yağın rengini değiştirmeden hem oksitlenmesini hem de yağlı boya polimerleşmesini kolaylaştırıp yeni kurutucu kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden yağlı boyaları kullanılan tek yağlı etken bezir yağı olduğu halde, bugün susuz hintyağı gibi hem aşağı hem de yukarı yapıda farklı yağlar kullanılmakta. Son günlere kadar, yağlı boyalarda kullanılan çözücü olan ve sulandırıcı olan maddelerin en kalitelisi terebentin esansıydı. Bugün ise taş kömürü ve petrolden elde edilen farklı türevler tercih edilmekte. Boya sektöründe en önemli aşama doğal reçinelerden zamkların yerlerini alan sentetik reçinelerin bulunmasıdır. www.boyaciankaraustasi.com adresinden’de dilediğiniz boya çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

yağlı boyaYağlı Boyanın Yapılışı

Yağlı Boya; yağ bazlı malzemelerle boya pigmentlerinin karıştırılmasıyla oluşturulur. İçerisine ayrı kapatıcı olan üstübeç ve bağlayıcılığı ve daha birçok özelliği kimyasal maddeler katılmakta. Yağlı boya kapatıcı özelliği olan bir boya türüdür. Bu sebeple çini ile kontur atılan çalışmalara uyumlu değildir. Boya yağ bazlı olduğundan kuruması geç olur. Fırçaları ise benzin gibi kimyasallar ile yıkanabilir. Yağlı boyanın kokusuyla havalandırmalı ortamlarda çalışılması gerektir.

Parlaklıklarına Göre Boyaların Özellikleri

Bazı yağlı boya  özelliklerine göre parlak bazıları ise mat olduğunu görmüşsünüzdür. Boya renklerindeki bu ayrımı belirgin göstermek için markalar, ürünlerini kategorize etmektedirler. Bazı firmalar ise isimleri ile farklılık görülebilir.

Mat Boya: Duvarlardaki kusurları örtmeye yardımcı olur. Mat yapısı olduğundan duvar üstünde yansıma oluşturmaz.

Parlak Boya: Parlar bir görüntüye sahiptir. Kusurları kapatmayabilir. Genelde mutfak, kapı gibi alanlar için kullanılır.

Yarı Mat Boya: Halk arasında saten boya olarak da bilinmekte. Temizlemesi kolaydır.  Yağlı boya diğer mat boyalara nazaran yansıtma etkileri oldukça fazladır.

Yarı Parlak Boyalar: Parlaklık oranları daha az ve dolayısıyla yansıtma etkileri de parlak boyalara nazaran yansıtma gücü daha çoktur.

İpeksi Mat Boya: Mat ve Yarı Mat arasında, ipeksi bir mat yapısı olduğu için bu isim verilmiştir. Kolayca temizlenebilir. Bu sebeple salon, oturma odası gibi alanlarda kullanılabilir

 

Yağlı Boya

Bu Web Sitesi Kiralıktır

01
02
03